Zarządzenie Ks. Abp. Adama Szala, Metropolity Przemyskiego

Przemyśl, 24 października 2020 r.

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych, które w tym roku przeżywać będziemy w specyficznych warunkach obostrzeń sanitarnych i okresie dużego wzrostu zachorowań na COVID-19, kieruję do kapłanów oraz wiernych przebywających na terenie Archidiecezji Przemyskiej poniższe zalecenia:

1. Listopad jest szczególnym okresem modlitewnej pamięci o zmarłych, nawiedzania cmentarzy i czasem zyskiwania odpustów.
W związku z pandemią Covid-19, Penitencjaria Apostolska, chcąc zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, określiła nowe możliwości zyskiwania odpustu zupełnego dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych. Odpust zupełny można zyskać nie tylko w dniach od 1 do 8 listopada, ale także w inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych, dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na ograniczenia gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.
(więcej: episkopat.pl)

2. Wobec powyższego, należy stworzyć wiernym okazję do skorzystania z sakramentu pokuty. W związku z pandemią oraz w zależności od ilości wiernych w parafii, zasadniczo nie należy organizować spowiedzi świętej tylko w jednym dniu, lecz umożliwić wiernym skorzystanie z sakramentu pokuty w różnych dniach. W ogłoszeniach parafialnych należy podać godziny dyżurów w konfesjonale.

3. Zgodnie z przepisami liturgicznymi, 2 listopada możliwa jest trynacja, z uwzględnieniem wyznaczonych na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych intencji podawanych dla Kościoła powszechnego.

4. Tam, gdzie to będzie potrzebne, należy rozważyć możliwość udzielania wiernym Komunii Świętej w różnych porach dnia, poza Mszą św. W tym celu obrzęd udzielenia Komunii Świętej można połączyć z modlitwą za zmarłych (różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego) lub nabożeństwem eucharystycznym, podczas których wierni będą mogli uzyskać przepisane odpusty.

5. W parafiach, gdzie jest zwyczaj celebrowania Mszy św. na cmentarzu, można go zachować. W kaplicy cmentarnej obowiązują te same zasady, co w kościołach i dotyczą zarówno ilości wiernych, jak i obowiązku zasłaniania ust i nosa. Osoby przebywające poza kaplicą muszą ponadto zachować co najmniej 1,5-metrowy odstęp od siebie. Mimo, iż nie wyznaczono limitu osób na cmentarzach (chyba, że późniejsze zarządzenia sanitarne stanowić będą inaczej), pamiętajmy, że wszystkich obowiązują zalecenia sanitarne, a ich przestrzeganie niech będzie wyrazem naszej troski o siebie nawzajem i praktyczną realizacją przykazania miłości siebie i bliźniego.

6. Podobnie należy potraktować przewidziane na te dni nabożeństwa, które zwyczajowo odbywały się na cmentarzu. Wobec obowiązujących przepisów dotyczących zgromadzeń, należy odwołać procesję z kościoła na cmentarz. Jednakże modlitwa za zmarłych na cmentarzu może przybrać formę procesji celebransa i asysty liturgicznej po terenie cmentarza. (Ze względu na najnowsze  przepisy państwowe – nakazujące zamknięcie cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada br. modlitwy za zmarłych nie będą na cmentarzu lecz w kościele po Mszach Św.). Zachęcam, by w tym czasie wierni modlili się przy grobach swoich bliskich. Proszę zadbać o odpowiednie nagłośnienie na cmentarzu.

7. Proszę, by odwiedzanie grobów swoich bliskich rozłożyć na cały listopad i dni go poprzedzające.

8. Należy brać pod uwagę bieżące aktualizacje przepisów i obostrzeń sanitarnych, z uwzględnieniem daty obowiązywania podawanej przez Rozporządzenia Rady Ministrów.

Polecając modlitwie Miłosiernemu Bogu zmarłych Księży Biskupów, Kapłanów
oraz Wiernych naszej Archidiecezji, wszystkim z serca błogosławię

✠ Adam Szal
Metropolita Przemyski

XXX Niedziela zwykła, 25 października 2020

1. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni i ofiarę na potrzeby parafii Rodzinom: P. Krystyna Olech, Halina Iwaneczko. W tym tygodniu dyżur przejmują Rodziny: P. Elżbieta Dziewońska, Justyna Drońska, Marzena Kud.

2. Do czasu zniesienia stref zagrożenia epidemiologicznego została udzielona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Ponadto ze względu na ograniczenia liczby uczestników zgromadzeń religijnych w naszym kościele może przebywać jednorazowo ok. 50 osób.

3. Dziś wypada kolejny dzień nowenny przed jubileuszem 25-lecia Akcji Katolickiej. Zachęcamy członków POAK do indywidualnej modlitwy.

4. Msze św. w dni powszednie, także w soboty, są o 17.00. Codziennie przed Mszą św., w niedziele i święta przed sumą, odmawiamy wspólnie modlitwy Bractwa Ratowania Dusz. Do soboty zapraszamy na nabożeństwa październikowe, które są odprawiane: w dni powszednie po Mszy św. wieczornej, w niedzielę zaś o 16.00. Dziś po nabożeństwie ok. 16.30 jest trzecia Msza św.

5. Zachęcamy do spowiedzi przed Ur. Wszystkich Świętych codziennie przed Mszą św.

6. Zostały wyłożone kartki wypominkowe. Proszę je czytelnie wypełniać. W listopadzie w dni powszednie po Mszy św. zapraszamy na wypominki za naszych zmarłych.

7. W środę od 15.00 będziemy sprzątać obejście cmentarza na Wszystkich Świętych (potrzebne będą taczki, miotły, wykaszarki, łopaty). Prosimy Parafian o pomoc.

8. Prosimy o zachowanie porządku przy sprzątaniu cmentarza. Odpady najlepiej proszę zabierać do domu, bo przy cmentarzu nie ma możliwości ich segregowania. W razie konieczności odpady należy wrzucać do kontenera, a nie obok.

9. Za tydzień wypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. będą o 7.30, 10.30 i dodatkowo (zmiana) o 16.00. Ponadto ze względu na najnowsze  przepisy państwowe – nakazujące zamknięcie cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada br. – modlitwy za zmarłych nie będą na cmentarzu, lecz w kościele po Mszach Św. Poświęcenie nagrobków będzie w innym czasie.

10. W miesiącu listopadzie można w każdym dniu zyskać odpust za zmarłych (zupełny lub cząstkowy) nawiedzając pobożnie cmentarz. Odpust zupełny można zyskać nie tylko w dniach od 1 do 8 listopada, ale także w inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

11. Zmiana tajemnic różańcowych będzie za dwa tygodnie.

12. Intencje mszalne: poniedziałek: (O udany zabieg i powrót do zdrowia dla Beaty); wtorek: (+Ryszard Babiarz – od Eugeniusza Szczurko); środa: (+Ryszard Babiarz – od rodz. Marek); czwartek: (+Ryszard Babiarz – od pracowników Elektrometu); piątek: (+Małgorzata Daniłko – od rodz. Surówka); sobota: 1.(+Ryszard Babiarz – od żony z dziećmi); 2.(+Henryk Kalawski – od cioci Anieli z rodziną); niedziela: 7.30(+Anna, Władysław, Kazimierz i zmarli z rodz. Markocki, Jucha, Klimczak); 10.30(O bł. B., zdrowie i opiekę Matki Najświętszej dla Janiny, Krystyny i Eugenii oraz za zmarłych z rodziny).
poniedziałek – piątek: (+Maria Chrzanowska – gregorianka).

XXIX Niedziela zwykła, 18 października 2020

1. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni i ofiarę na potrzeby parafii Rodzinom: P. Ludwika Świecarz, Jadwiga Świecarz, Danuta Kowalczyk. W tym tygodniu dyżur przejmują Rodziny: P. Krystyna Olech, Jolanta Śmiałek, Halina Iwaneczko.

2. Bóg zapłać za ofiary złożone przed tygodniem na FundacjęDzieło Nowego Tysiąclecia”.

3. Ks. Abp Adam Szal (tekst Dekretu znajduje się poniżej) od dzisiaj do czasu zniesienia stref zagrożenia epidemiologicznego udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Ponadto zostały wprowadzone ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych dla wiernych przebywających w strefie żółtej i czerwonej. Ze względu na to, że mieszkamy w czerwonej strefie w naszym kościele może przebywać jednorazowo ok. 50 osób.

4. Dziś składka na misje z racji rozpoczynającego się Tygodnia Misyjnego.

5. Msze św. w dni powszednie, także w soboty, są o 17.00. Codziennie przed Mszą św., w niedziele i święta przed sumą, odmawiamy wspólnie modlitwy Bractwa Ratowania Dusz. Zapraszamy na nabożeństwa październikowe, które są odprawiane: w dni powszednie po Mszy św. wieczornej, w niedzielę zaś o 16.00. W październiku w każdą niedzielę po nabożeństwie ok. 16.30 jest dodatkowa, trzecia Msza św. Zachęcamy do modlitwy różańcowej podczas nabożeństw lub prywatnie (codziennie można zyskać odpust zupełny).

6. Jeszcze tylko do środy będziemy zbierać płody rolne dla seminarium (duży garaż).

7. Za tydzień wypada kolejny dzień nowenny przed jubileuszem 25-lecia Akcji Katolickiej. Zachęcamy członków POAK do indywidualnej modlitwy.

8. Za tydzień w nocy z 24 na 25 października 2020, czyli z soboty na niedzielę, będzie zmiana czasu na zimowy (śpimy godzinę dłużej).

9. Intencje mszalne: poniedziałek: (+Małgorzata Daniłko – od mieszkańców ul. Dworskiej); wtorek: (+Ryszard Babiarz – od matki); środa: (+Małgorzata Daniłko – od matki chrzestnej Zofii); czwartek: (+Małgorzata Daniłko – od Stanisławy Barskiej); piątek: (+Małgorzata Daniłko – od sąsiadki Heleny); sobota: (O szczęśliwe rozwiązanie); niedziela: 7.30(+Maria Chrzanowska – greg.); 10.30(Z ok. 30 r. ślubu Elżbiety i Mieczysława – int. dziękczynno-błagalna); 16.30(+Roman Jaromi – r. śm.).
poniedziałek – niedziela: (+Maria Chrzanowska – gregorianka).

Dekret Abp. Adama Szala, Metropolity Przemyskiego

Przemyśl, 16 października 2020 r.

DEKRET         

W związku z nasilającą się pandemią w Polsce i wprowadzeniem nowych obostrzeń, dotyczących także uczestnictwa wiernych w nabożeństwach i Mszach Świętych, odprawianych w kościołach i kaplicach, zarządzam, co następuje:

1. Mając na uwadze ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych dla wiernych przebywających w tzw. „strefie żółtej” (1 osoba na m2) i w „strefie czerwonej” (1 osoba na 7 m2), zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej, począwszy od niedzieli 18 października br., osobom przebywających w takich strefach w okresie ich obowiązywania. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam szczególnie do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe w Radiu FARA oraz za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.

2. W kościołach i kaplicach należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Przypominamy również, że maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta, zobowiązani są używać:

– wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają wymagane zwolnienie,

– pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania składki czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby),

– służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu. Maseczek lub przyłbic mają ponadto używać celebrans i koncelebransi, podczas rozdawania Komunii św. i procesji przez świątynię.

Wszystkie informacje dotyczące naszej Archidiecezji będą umieszczane na bieżąco na stronie przemyska.pl.

Zachęcam do intensywnej modlitwy w intencji ustania pandemii, a także w intencjach chorych i personelu medycznego oraz służb ratowniczych.

 Z serca wszystkim błogosławię

✠ Adam Szal
Abp Metropolita Przemyski