Niedziela Palmowa, 05 kwietnia 2020

1. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni oraz ofiarę na potrzeby parafii Rodzinom: P. Beata Dypa, Dorota Halwa. W tym tygodniu dyżur przejmują Rodziny: P. Piotr Kolasa, Anna Mazur.

2. Bóg zapłać kolejnym osobom za wykupienie cegiełek na malowanie kościoła.

3. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty i światło do Bożego Grobu złożone przez róże różańcowe.

4. Dziś wypada Niedziela Męki Pańskiej, czyli Palmowa. Msze św. bez obrzędu poświęcenia palm i procesji będą dzisiaj o 7.30, 10.30 i 16.30.

5. Przeżywamy dzisiaj (od 11.00 do 21.00 z przerwą na Msze św.) spowiedź połączoną z adoracją Najświętszego Sakramentu według ustalonego telefonicznie porządku (szczegóły podane są poniżej w specjalnym Regulaminie adoracji i spowiedzi św.). Główną intencją adoracji jest modlitwa błagalna o ustanie epidemii koronawirusa. W przyszłości (jeśli będzie zainteresowanie) adoracja z możliwością przyjęcia Komunii św. zostanie powtórzona w Niedzielę Wielkanocną. Szczegóły z możliwością zapisów zostaną podane pod koniec tygodnia. Proszę śledzić informacje na parafialnej stronie internetowej lub dowiadywać się telefonicznie od znajomych.

6. Nabożeństwa w Wielkim Tygodniu będą codziennie o 18.00. Wobec trwającej epidemii, do odwołania przedłużona została dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Zgodnie z rozwiązaniem państwowym o ograniczeniu zgromadzeń liturgicznych do 5 osób, w naszej Parafii w nabożeństwach mogą uczestniczyć tylko członkowie rodzin, które zamówiły intencje mszalne (w przypadku dwóch intencji – po 2 osoby z każdej zainteresowanej rodziny) lub osoby, które zostały do tego upoważnione osobiście przez Ks. Proboszcza. Prosimy o ścisłe przestrzeganie tych zarządzeń, bo policja już w kilku parafiach nałożyła mandaty za ich naruszenie.

7. Rozpoczynamy Wielki Tydzień męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Starajmy się przeżyć te dni z wiarą oraz w modlitewnej łączności z całym Kościołem poprzez uczestnictwo za pośrednictwem mediów w nabożeństwach oraz odmawianie w rodzinach różańca i Koronki do Miłosierdzia Bożego zwłaszcza codziennie o 20.30.

8. W Wielki Czwartek dziękujemy za dar sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa oraz modlimy się o nowe powołania do Służby Bożej. Wieczorem liturgia Mszy św. Wieczerzy Pańskiej o 18.00. Nie będzie adoracji przy Ciemnicy.

9. W Wielki Piątek osoby od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jak w każdy piątek, natomiast wiernych od 18 do 60 roku życia także post ilościowy (jeden posiłek do syta). Nie będzie w tym roku nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego. O 18.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej, a po niej nastąpi przeniesienie bez procesji Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i adoracja. W tym wyjątkowym roku adoracja przy Bożym Grobie będzie wydłużona i będzie trwała całą dobę (także w nocy) w Wielki Piątek od 19.00 do 24.00 oraz w Wielką Sobotę od 0.00 do 17.30  (proszę zapisywać się na adorację rodzinami po 5 osób – należy telefonicznie zarezerwować sobie czas dzwoniąc do p. Bolesława P. pod numer telefonu 662 012 497 – w środę – 8 kwietnia i w czwartek – 9 kwietnia br. wyłącznie w godz. od 19.00 do 21.00. Ten telefon służy tylko do zapisów na adorację). Nie będzie indywidualnej adoracji Krzyża (można będzie wyłącznie przez skłon głowy uczcić krzyż ołtarzowy).

10. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W tym dniu zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. Prosimy wiernych, aby w każdej rodzinie w poranek wielkanocny przeprowadzili Błogosławieństwo stołu (formuła znajduje się poniżej). O 18.00 rozpoczniemy uproszczoną Wigilię Paschalną.

11. W Niedzielę Wielkanocną: Rezurekcja bez procesji będzie o 6.00, a suma o 10.30. Zapisy na adorację z możliwością przyjęcia Komunii św. będą pod koniec tygodnia (najprawdopodobniej dopiero w Wielką Sobotę). Ciągle bowiem czekamy na jednoznaczne rozporządzenie państwowe odnośnie do ograniczenia ilości osób uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych w Niedzielę Wielkanocną.

12. Ojciec Święty Franciszek w dniu 3 kwietna 2020 r. mianował Księdza Prałata Krzysztofa Chudzio, proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej biskupem pomocniczym Archidiecezji Przemyskiej. Otaczajmy Ks. Biskupa Nominata naszą modlitwą.

13. Intencje mszalne: poniedziałek: 1.(+Zbigniew Szydełko – od koleżanek z pracy); 2.(+Franciszek – 1 r. śm.); wtorek: 1.(+Zbigniew Szydełko – od pracowników SP Łazy); 2.(+Jacek Misztal – 2 r. śm.); środa: 1.(+Zbigniew Szydełko – od Juliana z rodziną); 2.(+Bolesław, Ryszard, Henryk, Teresa); czwartek: 1.(+Zbigniew Szydełko – od Apostolatu Maryjnego); 2.(W int. kapłanów posługujących w parafii, P. Kościelnego, P. Organisty, LSO, scholi); sobota: 1.(+Kazimiera, Franciszek); 2.(W int. chorych z naszej parafii – od Grupy Charytatywnej); niedziela: Rezurekcja6.00 1.(Za parafian); 2.(+Helena, Piotr); 10.30 (W int. dziękczynnej za otrzymane łaski, z prośbą o światło Ducha Św. i potrzebne łaski B. dla Julii, Dawida i Dominiki z rodzicami).

KOMUNIKAT Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie;
w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe;
dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;
zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać.

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego
i Dyscypliny Sakramentów KEP

Zapisy na spowiedź połączoną z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu w sobotę i niedzielę (4-5 kwietnia 2020 r.)

Informujemy o jedynej możliwości spowiedzi św. w naszej Parafii przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi (w późniejszym czasie – zwłaszcza w Wielkim Tygodniu – nie będzie już spowiedzi). Dlatego prosimy w tym przypadku o wielkie zdyscyplinowanie i uważną lekturę poniższego Regulaminu.

Zapisy są tylko dla rodzin, z których przynajmniej jedna osoba pragnie się wyspowiadać. Będzie spowiadał tylko Ks. Proboszcz.

Pamiętając o Zarządzeniu Metropolity Przemyskiego Ks. Abp. Adama Szala z dnia 25 marca 2020 r. oraz uwzględniając państwowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, podajemy regulamin adoracji i połączonej z nią spowiedzi:

Regulamin adoracji i  spowiedzi św.

Spowiedź św. i adoracja muszą przebiegać bezpiecznie i sprawnie, dlatego należy zachować następujące zasady:

1. Do odwołania przedłużona została dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej. Dlatego spowiedź i adoracja są zupełnie dobrowolne, a każdy przychodzi na swoją odpowiedzialność.

2. Rezygnujemy ze spowiedzi dekanalnej. Zachęcamy również, aby przełożyć indywidualną spowiedź na czas późniejszy, gdy będą bardziej sprzyjające warunki. Ci, którzy bardzo pragną jednak przystąpić do sakramentu pokuty powinni zarezerwować sobie czas. Spowiedź będzie bowiem połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele: w sobotę – 4 kwietnia (od 12.00 do 21.00) oraz w niedzielę – 5 kwietnia 2020 r. (od 11.00 do 21.00 z przerwą na Msze św.) (jeśli będą większe potrzeby to być może przedłużymy tę praktykę na Wielki Tydzień). Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu (minimum 2 metry), przy użyciu masek ochronnych oraz z zachowaniem niezbędnej dyskrecji.

3. Spowiedź będzie na plebanii przy oznaczonym oknie obok głównego wejścia (w razie potrzeby proszę zadzwonić po Księdza). Kapłan będzie czekał w wyznaczonym miejscu 5 minut przed równymi godzinami (tj. o 11.55, 12.55, 13.55, 14.55 itd.) i będzie spowiadał do czasu aż będą penitenci. Dlatego prosimy o punktualność i sprawne podchodzenie do okna. W pierwszej kolejności do spowiedzi przychodzą rodziny, które rozpoczynają adorację o równych godzinach (przed swoją adoracją) i po spowiedzi idą bezpośrednio do kościoła na zarezerwowaną adorację, a wtedy członkowie rodzin kończących adorację przychodzą do spowiedzi lub idą do domu.

4. Prosimy, aby osoby z grupy podwyższonego ryzyka (szczególnie osoby starsze, schorowane, dzieci) pozostały w domach.

5. Spowiedź i adoracja będą odbywać się według wcześniej sporządzonej listy, a porządkowi będą pilnować przestrzegania ustalonej kolejności oraz ilości osób obecnych w kościele (maksymalnie 5 osób jednocześnie). Dlatego w czwartek – 2 kwietnia i w piątek – 3 kwietnia br. wyłącznie w godz. od 18.00 do 20.00 należy telefonicznie zarezerwować sobie czas dzwoniąc do p. Bolesława P. pod numer telefonu 662 012 497. Ten telefon służy tylko do zapisów na adorację. W sprawach kancelaryjnych proszę dzwonić na plebanię (inny numer telefonu – dostępny również na stronie internetowej parafii). Rezerwacji dokonujemy według kolejności zgłoszeń, proszę się dostosować (nie ma możliwości wybierania sobie dowolnej godziny).

6. Adoracja i połączona z nią spowiedź są przewidziane wyłącznie dla rodzin (maksymalnie 5 osób), bo nie obowiązuje je limit 2 osób w przemieszczaniu się w miejscach publicznych, minimalizuje się możliwość zarażenia oraz w ten sposób łatwiej jest dokonywać rezerwacji. Jedna osoba rezerwuje czas dla swojej rodziny (nie wszyscy muszą się spowiadać). Czas przewidziany dla jednej rodziny na adorację to pół godziny. Kościół nigdy nie może być pusty, dlatego najlepiej, aby każda rodzina kończyła swoją adorację dopiero wtedy, gdy się upewni, że w przedsionku kościoła czeka już ktoś z następnej rodziny. Wtedy niezwłocznie należy wyjść z kościoła i udać się na ewentualną spowiedź.

7. Należy zachować wszelkie zasady higieny obowiązujące podczas pandemii. Dlatego wejście do kościoła będzie prawą stroną, a wyjście lewą stroną (drzwi od Kalwarii). Przy drzwiach wejściowych będzie pojemnik z płynem do obowiązkowej dezynfekcji klamek i rąk dla osób wchodzących do kościoła.

8. Przed ołtarzem na dywanie będzie miejsce do modlitwy na klęcząco, ale będzie można również usiąść, jednak tylko na dostawionych obok ławkach (ministranckich). Proszę siadać tylko w przewidzianym miejscu, a nie w innych ławkach (tych stałych), aby niepotrzebnie nie dotykać rękami ławek.

9. W przyszłości (jeśli będzie zainteresowanie oraz zostaną zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa) adoracja zostanie powtórzona w Niedzielę Wielkanocną , a podczas niej będzie można przyjąć Komunię św.

V Niedziela Wielkiego Postu, 29 marca 2020

1. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni oraz ofiarę na potrzeby parafii Rodzinom: P. Grażyna Baran, Elżbieta Tajchman. W tym tygodniu dyżur przejmują Rodziny: P. Beata Dypa, Dorota Halwa. Bóg zapłać kolejnym osobom za wykupienie cegiełek na remont kościoła.

2. Przeżywamy dzisiaj w kościele parafialnym w Skołoszowie całodniową adorację Najświętszego Sakramentu (nie ma już wolnych miejsc). Adoracja będzie trwała od 8.00 do 24.00 z przerwami na Msze św. według ustalonego telefonicznie porządku (szczegóły podane są poniżej w specjalnym Regulaminie adoracji). Główną intencją adoracji jest modlitwa błagalna o ustanie epidemii koronawirusa. W przyszłości (jeśli będzie zainteresowanie oraz zostaną zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa) adoracja zostanie powtórzona. W Niedzielę Palmową oraz w miarę potrzeb także w Wielkim Tygodniu podczas adoracji będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi, a w Niedzielę Wielkanocną przyjąć Komunię św. Szczegóły zostaną podane później. Proszę śledzić informacje na parafialnej stronie internetowej lub dowiadywać się telefonicznie od znajomych. Prosimy również o przekazywanie wiadomości z parafii innym osobom, zwłaszcza starszym i niemającym dostępu do strony internetowej lub ogłoszeń parafialnych.

3. Dzisiaj jest zmiana czasu na letni. Z tego względu od jutra Msze św. w dni powszednie będą o 18.00, jedynie w soboty o 7.00. Wobec trwającej epidemii, do odwołania przedłużona została dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Zgodnie z rozwiązaniem państwowym o ograniczeniu zgromadzeń liturgicznych do 5 osób, w naszej Parafii we Mszy św. do odwołania mogą uczestniczyć tylko członkowie rodzin, które zamówiły intencje mszalne (w przypadku dwóch intencji – po 2 osoby z każdej zainteresowanej rodziny).

4. Zachęcamy do zapoznania się z podanymi poniżej Zasadami funkcjonowania naszej Parafii przez najbliższe tygodnie. Ze względu na zagrożenie koronawirusem zawieszone do odwołania zostają wszystkie spotkania formacyjne oraz wszystkie nabożeństwa (w tym droga krzyżowa i gorzkie żale). Zachęcamy do prywatnego bądź w rodzinach odprawiania tych nabożeństw lub też uczestniczenia w nich za pośrednictwem mediów. Diecezjalne Radio Fara w tym tygodniu organizuje rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży. Zachęcamy do ich wysłuchania. Wszystkich Parafian prosimy o przeżywanie tych trudnych dni z wiarą oraz o modlitewną łączność z całym Kościołem poprzez uczestnictwo za pośrednictwem mediów w nabożeństwach oraz odmawianie w rodzinach różańca i Koronki do Miłosierdzia Bożego zwłaszcza codziennie o 20.30.

5. Za tydzień wypada Niedziela Męki Pańskiej, czyli Palmowa.

6. Na stoliku są wyłożone skarbonki Caritas na jałmużnę wielkopostną, proszę je wziąć dla dzieci. Podczas adoracji dzisiaj i za tydzień będzie można nabyć paschaliki i baranki wielkanocne. Paschał to symbol Zmartwychwstałego Pana. Paschaliki wykorzystamy podczas liturgii Wielkiej Soboty, śniadania wielkanocnego oraz zaniesiemy na groby zmarłych. Baranek to symbol Pana Jezusa, który złożył siebie w ofierze za nasze grzechy.

7. Intencje mszalne: poniedziałek: 1.(+Marian Sudoł – greg.); 2.(+Jan Pastuszek – od bratanicy Natalii z mężem); wtorek: 1.(+Jacek Marek – od rodziców); 2.(O błog. B., opiekę MB, zdrowie dla Małgorzaty); środa: 1.(+Zbigniew Szydełko – od koleżanek i kolegów z pracy syna Krzysztofa); 2.(+Tadeusz, Jan Pastuszek); czwartek: 1.(O świętość kapłanów oraz o powołania kapłańskie i zakonne – od Dzieła Pomocy Powołaniom); 2.(+Zbigniew Szydełko – od rodz. Mendela); piątek: 1.(+Zbigniew Szydełko – od Koła Przyjaciół Skołoszowa); 2.(O błog. B., opiekę MB, zdrowie dla córek Danuty i Lesławy); sobota – 7.00: 1.(+Zbigniew Szydełko – od Kazimiery Przybyła); 2.(+Ryszard Kaszowski); niedziela: 7.30 (+Ludwika Kaszowska); 10.30 (Z ok. 18 r. chrztu św. Aleksandra – int. dziękczynno-błagalna i o światło Ducha Św. na czas matury); 16.30 (O szcz. rozwiązanie oraz o błog. B., opiekę MB dla całej rodziny).