Komunikaty Kurii Metropolitalnej w Przemyślu z dn. 29.05.2020 r.

Przemyśl, 29 maja 2020 r.

W związku ze zniesieniem z dniem 30 maja br. kolejnych ograniczeń związanych z COVID-19, które odnoszą się również do kościołów informujemy, że na terenie Archidiecezji Przemyskiej od tegoż dnia obowiązywać będą niżej podane zasady.

I. W kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego zniesiony zostaje limit osób, z zachowaniem obowiązku zasłaniania ust i nosa przez wszystkich jego uczestników z wyłączeniem osób go sprawujących.

II. Zniesienie liczby uczestników dotyczy również uroczystości pogrzebowych. Należy pamiętać, że podczas procesji żałobnej, która odbywa się już w przestrzeni publicznej, obowiązują odrębne przepisy. Zgodnie z nimi w procesji może brać udział do 150 osób, które zwolnione są z zasłaniania ust i nosa, o ile zachowają 2-metrowy dystans od innych. Jeśli nie są w stanie zachować takiego dystansu mają nadal obowiązek zasłaniania ust i nosa.

III. Od niedzieli 7 czerwca 2020 r. włącznie zostaje odwołana dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych. Informację powyższą należy podać do wiadomości wiernym we wszystkich kościołach i kaplicach w niedzielę 31 maja br. (Uroczystość Zesłania Ducha Świętego) oraz za pomocą dostępnych środków przekazu. Warto również przypomnieć wiernym zapis z Katechizmu Kościoła Katolickiego (nr 2181): Eucha­rystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.

IV. W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (11 czerwca br.), dopuszcza się zorganizowanie tradycyjnej procesji eucharystycznej, jednak z zacho­waniem obowiązującego limitu 150 osób, mogących przebywać w przestrzeni publicznej. Uczestnicy procesji mają obowiązek zasłonienia ust i nosa, chyba, że zachowają 2-metrowy dystans od innych.

W innym przypadku należy zastosować jedną z propozycji celebracji Bożego Ciała:

a) procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła,

b) w przypadku większych świątyń – procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy bocznych kościoła z tekstami liturgicznymi przewidzianymi na tradycyjną procesję.

c) dłuższą adorację Najświętszego Sakramentu (należy podać godziny) dla indywidualnej modlitwy wiernych i z końcowym błogosławieństwem udzielanym na progu świątyni. Należy uwrażli­wić wiernych na momenty ciszy i modlitwę w milczeniu.

d) nabożeństwo Eucharystyczne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy świętej. Na zakończenie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Propozycje nabożeństw, o których mowa w punktach c) i d) dostępne są w materiałach dla księży (zakładka: Rok duszpasterski).

Mając na uwadze przepisy ruchu drogowego (np. nakaz używania pasów bezpieczeństwa), należy pamiętać, że zabronionym jest korzystanie ze środków transportu przy jednoczesnym błogosła­wieniu wiernych Najświętszym Sakramentem wysta­wionym w monstrancji.

V. Przywrócona zostaje praktyka odwiedzin chorych w ich domach z racji I piątku miesiąca. W związku z tym należy tę wiadomość przekazać w ogłoszeniach duszpasterskich. Wypada w rozmowie telefonicznej z zainteresowanymi chorymi czy ich rodzinami ustalić szczegóły dotyczące tej posługi sakramentalnej, ale należy uszanować ich ewentualną prośbę o dalsze jej zawieszenie.

VI. Zachęca się wiernych do tradycyjnej praktyki I piątków i sobót miesiąca.

ks. Bartosz Rajnowski
Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, 24 maja 2020

1. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni i ofiarę na potrzeby parafii Rodzinom: P. Elżbieta Domańska, Adrianna Domańska. W tym tygodniu dyżur przejmują Rodziny: P. Zofia Studzińska, Beata Sobejko.

2. Bóg zapłać za wszelkie prace przy kościele, plebanii i na Kalwarii.

3. Podczas trwającej epidemii proszę śledzić informacje na parafialnej stronie internetowej lub dowiadywać się telefonicznie od znajomych na temat bieżących regulacji. Do odwołania przedłużona jest dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Zgodnie z aktualnym rozwiązaniem państwowym w naszym kościele może jednorazowo przebywać maksymalnie 50 osób. Prosimy osoby, które mogą dłużej stać, o pozostanie poza kościołem, aby umożliwić siedzenie starszym. W przypadku, gdy wszystkie miejsca będą wewnątrz zajęte, kościół zostanie zamknięty. Osoby, które nie „zmieszczą się” w świątyni będą uczestniczyć we Mszy św. na zewnątrz, ale podczas Mszy św. mogą również przyjąć Komunię św. W związku z powyższym zdecydowana większość Parafian, jeśli chce, może już uczestniczyć w niedzielnej Mszy św., do czego zachęcamy. W dalszym ciągu wobec pojawiających się apeli ze strony rożnych osób, prosimy o ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa (ilość uczestników, maseczki ochronne, bezpieczna odległość 2 metrów podczas liturgii i przyjmowania Komunii św.).

4. Wracamy do spowiedzi (w maseczkach) w konfesjonale przed nabożeństwami. Ci, którzy pragną przystąpić do sakramentu pokuty w innym miejscu mogą to uczynić po każdej Mszy św. w zakrystii (na ich wyraźną prośbę) lub umówić się telefonicznie bezpośrednio z kapłanem (tel. 16 30 70 217 – czynny codziennie od 8.00 do 21.00).

5. Dziś wypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

6. W dni powszednie od poniedziałku do piątku Msza św. jest o 18.00, a po niej majówka. W sobotę nabożeństwo majowe jest o 17.30, a po nim o 18.00 Msza św. wigilijna z niedzieli. Majówka w niedzielę i święta jest o 16.00, a po niej ok. 16.30 trzecia Msza św.

7. Codziennie przed Mszą św. (także w piątek), a w niedziele i święta przed sumą, odmawiamy wspólnie modlitwy Bractwa RDoPW. Prosimy o prowadzenie modlitwy.

8. W poniedziałek po Mszy św. będzie nowenna przed jubileuszem 25-lecia erygowania Akcji Katolickiej w naszej Archidiecezji. Zapraszamy szczególnie członków PO AK.

9. We wtorek po Mszy św. wieczornej spotkanie z młodzieżą kl. VIII i VII oraz jej rodzicami ws. bierzmowania.

10. Za tydzień wypada Uroczystość Zesłania Ducha ŚwiętegoZielone Świątki, która kończy w liturgii okres wielkanocny. Z tej okazji przystrajamy nasze domy zielenią. Od piątku przeżywamy nowennę. Zapraszam do udziału w niej, szczególnie kandydatów do bierzmowania, zachęcamy do modlitwy za kandydatów do święceń prezbiteratu. Za dwa tygodnie w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej kończy się okres Komunii św. wielkanocnej, którą pod grzechem ciężkim nakazuje III przykazanie kościelne.

11. Intencje mszalne: poniedziałek – sobota: (+Anna Skowronek – greg.); poniedziałek: (Za dusze w czyśćcu cierpiące); wtorek: (+Maria – 2 r. śm.); środa: (+Anna Drońska – od syna z żoną); czwartek: (Int. dziękczynno-błagalna z ok. urodzin dla Krystyny i jej rodziny); piątek: (+Anna Drońska – od wnuczki Marzeny z rodziną); sobota–18.00: (Int. dziękczynno-błagalna z ok. rocz. chrztu św. dla Marii); niedziela: 7.30(O bł. B. i zdrowie dla rodziny); 10.30(++Robert Kwoka, Jan Wilk); 16.30(Za parafian).

VI Niedziela Wielkanocna, 17 maja 2020

1. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni i ofiarę na potrzeby parafii Rodzinom: P. Beata Starosolska, Stanisława Domańska. W tym tygodniu dyżur przejmują Rodziny: P. Elżbieta Domańska, Adrianna Domańska.

2. Bóg zapłać za wszelkie prace przy kościele, plebanii i na Kalwarii.

3. Podczas trwającej epidemii proszę śledzić informacje na parafialnej stronie internetowej lub dowiadywać się telefonicznie od znajomych na temat bieżących regulacji. Do odwołania przedłużona została dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Zgodnie z aktualnym rozwiązaniem państwowym od dzisiaj w naszym kościele może jednorazowo przebywać maksymalnie 50 osób. W przypadku, gdy wszystkie miejsca będą zajęte, kościół zostanie zamknięty. Osoby, które nie „zmieszczą się” w świątyni mogą uczestniczyć we Mszy św. na zewnątrz, a po Mszy św. i wyjściu wiernych ze świątyni mogą również (na ich wyraźną prośbę) przyjąć Komunię św. W związku z powyższym zdecydowana większość Parafian, jeśli chce, może już uczestniczyć w niedzielnej Mszy św., do czego zachęcamy. Jednak wobec pojawiających się sugestii ze strony rożnych osób, w dalszym ciągu prosimy o ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa (ilość uczestników liturgii, maseczki ochronne, zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów podczas liturgii i przyjmowania Komunii św.).

4. Wracamy do spowiedzi w konfesjonale. Ci, którzy pragną przystąpić do sakramentu pokuty w innym miejscu mogą to uczynić po każdej Mszy św. w zakrystii (na ich wyraźną prośbę) lub umówić się telefonicznie bezpośrednio z kapłanem (tel. 16 30 70 217 – czynny codziennie od 8.00 do 21.00).

5. W dni powszednie od poniedziałku do piątku Msza św. jest o 18.00, a po niej majówka. W sobotę nabożeństwo majowe jest o 17.30, a po nim o 18.00 przeniesiona z niedzieli Msza św. odpustowa ku czci Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Majówka w niedzielę i święta jest o 16.00, a po niej ok. 16.30 trzecia Msza św.

6. Codziennie przed Mszą św. (także w piątek), a w niedziele i święta przed sumą, odmawiamy wspólnie modlitwy Bractwa RDoPW.

7. Jutro modlimy się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II z ok. setnej rocznicy urodzin.

8. W poniedziałek o 19.00 w kościele będzie spotkanie tylko z rodzicami dzieci z kl. III przygotowujących się do I Komunii św.

9. W piątek początek nowenny do Ducha Św., módlmy się za kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu z naszej archidiecezji.

10. Za tydzień wypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

11. Ze względów bezpieczeństwa do odwołania nie zbieramy ofiar na tacę. Chętni mogą jednak złożyć ofiarę do specjalnej puszki ustawionej pod chórem (stolik z prasą).

12. Intencje mszalne: poniedziałek – niedziela: (+Anna Skowronek – greg.); poniedziałek: (Z róży św. Katarzyny – za siostry i ich rodziny oraz za zmarłe siostry); wtorek: (Int. dziękczynno-błagalna za wnuki i ich rodziców – o opiekę MB i Światło Ducha Św.); środa: (+Jan, Katarzyna Wojtowicz); czwartek: (Int. dziękczynno-błagalna dla rodziny z ok. 4 r. ślubu); piątek: (W int. rodziców – o bł. B., opiekę MB, zdrowie); sobota–18.00: (Za parafian); niedziela: 7.30(Zdzisław Błoński – 3 r. śm.); 10.30(+Czesława, Michał); 16.30 1.(+Anna Skowronek – greg.); 2.(Za parafian).

Komunikaty Kurii Metropolitalnej w Przemyślu

Przemyśl, 14 maja 2020 r.

I.
Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła w 2014 roku nowe przykazania kościelne w następującym brzmieniu:
1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Przypominając o obowiązkach wynikających z przykazań kościelnych, zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii świętej. W wykładni trzeciego przykazania kościelnego Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej (26.02.2020) do Niedzieli Trójcy Świętej (07.06.2020) (205. Zebranie Plenarne KEP z dnia 2.03.1985 roku). Zachęcamy jednocześnie do regularnej spowiedzi świętej, która jest źródłem łaski uświęcającej i daje nam możliwość przyjmowania Ciała Pańskiego.
Ponadto, mając na uwadze dobro wiernych, obowiązujące rozporządzenia Rady Ministrów i przyjęte zasady sanitarne, w sprawowaniu sakramentu pokuty należy brać pod uwagę:
a. prośbę penitenta, wobec której kapłan powinien umożliwić mu skorzystanie z sakramentu pokuty,
b. prośbę penitenta co do miejsca słuchania spowiedzi świętej (salka, zakrystia, konfesjonał, zawsze z zachowaniem dyskrecji i zobowiązań sanitarnych),
c. dopuszcza się spowiedź świętą w konfesjonale przy zachowaniu zaleceń sanitarnych (folia ochronna, dezynfekcja konfesjonału, maseczka ochronna penitenta, odległość penitentów oczekujących na spowiedź sakramentalną),
d. należy przypomnieć wiernym o stałych godzinach sprawowania sakramentu pokuty.
Wszystkich Księży prosimy, aby umożliwili wiernym przyjęcie Komunii świętej, także poza Mszą świętą, podając informację o dniu i godzinach jej udzielania (ogłoszenia parafialne, strona internetowa, itp.). Na wyraźną prośbę chorego, można udzielić Komunii świętej w domu chorego, z zachowaniem zasad sanitarnych.

II.
Wobec nowych wytycznych dotyczących ilości uczestników w kościele (1 osoba na 10 m2), należy podać ją wiernym do wiadomości w odniesieniu do konkretnego kościoła parafialnego i dojazdowego.

III.
W aktualnej sytuacji, Metropolita Przemyski postanowił zmodyfikować wcześniejszą decyzję dotyczącą udzielania sakramentu bierzmowania. Decyzja o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania spoczywa na rodzicach dzieci nieletnich lub na kandydatach pełnoletnich. Podejmowanie decyzji jedynie przez katechetów, wikariuszy czy księdza proboszcza jest wysoce nieroztropne i niestosowne.
Od 18 maja br. do czasu zakończenia pandemii, w porozumieniu z zainteresowanymi, pozostawiając im całkowitą swobodę i priorytet w podejmowaniu decyzji, można:
1. przenieść bierzmowanie (dla całej młodzieży lub dla jej części) na późniejszy, bardziej dogodny i bezpieczny czas;
2. zachować wcześniej ustalony lub wyznaczyć nowy termin bierzmowania dla tej młodzieży, których rodzice (lub pełnoletni kandydaci) wyraźnie wyrażą taką wolę. W takim przypadku, uroczystość może odbyć się z zachowaniem przepisów dotyczących zarówno ilości uczestników podczas liturgii w konkretnym kościele, jak i środków ochrony przed zarażeniem. W przypadku większej ilości uczestników bierzmowania, można zaplanować je w odpowiednich grupach na kilku Mszach świętych w danym dniu.
W każdym przypadku należy, w celu ustalenia szczegółów, wcześniej skontaktować się z wybranym Księdzem Biskupem.

IV.
Od 18 maja br. Kuria Metropolitalna, zachowując dotychczasową możliwość załatwiania spraw telefonicznie i poprzez e-mail, będzie przyjmować interesantów w sprawach pilnych, wymagających osobistej obecności w godzinach 9.00 – 13.00 od poniedziałku do piątku.
Sąd Metropolitalny pozostaje do odwołania zamknięty dla stron i jest z nim możliwy wyłącznie kontakt telefoniczny.

ks. Bartosz Rajnowski
Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu