Wobec aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem i w związku z zaleceniami władz kościelnych, łącznie z najnowszymi Komunikatami Kurii Metropolitalnej w Przemyślu z dnia 14 maja 2020 r. (tekst znajduje się poniżej) podajemy do wiadomości:
1. Wszyscy kapłani są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania zasad mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a wszyscy wierni są proszeni o zrozumienie sytuacji i przestrzeganie wprowadzonych rozporządzeń. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, zmienia się zagrożenie, a w związku z tym zmieniają się zarządzenia i przepisy państwowe. Dlatego wszelkie parafialne sprawy organizacyjne są podawane bardzo późno, prawie na bieżąco, aby były aktualne i nikogo nie wprowadzały w błąd, bo tu chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo. Z tego względu prosimy o systematyczne śledzenie wiadomości na naszej parafialnej stronie internetowej.
2. Wobec trwającej epidemii, do odwołania obowiązuje dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej (w praktyce oznacza to, że jeśli ktoś nie jest na Mszy św. w niedzielę lub święto nakazane nie ma grzechu). Jednak uwzględniając obecną sytuację zdecydowana większość naszych Parafian może już uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. z kilku powodów. Po pierwsze w naszym kościele jednorazowo może przebywać maksymalnie 50 osób. Po drugie na ten moment w naszej parafii jest cztery Msze św. niedzielne (uwzględniając Mszę św. wigilijną w sobotę). Po trzecie we Mszy św. można uczestniczyć na zewnątrz kościoła. Ułatwia to zamontowane ostatnio nowe zewnętrzne nagłośnienie naszej świątyni. Po czwarte w ostatnich latach w naszym kościele średnio każdej niedzieli w Mszach św. uczestniczyło ok. 550 osób (a jeśli odejmiemy osoby z grupy podwyższonego ryzyka, tj. osoby starsze, chorych, dzieci to ta liczba będzie jeszcze mniejsza). Po piąte jest coraz cieplej, a to ułatwia uczestnictwo w Eucharystii na zewnątrz świątyni.
W związku z powyższym prosimy o roztropne i odpowiedzialne rozważenie swojej indywidualnej sytuacji. Udzielanie dyspensy, ale i korzystanie z niej zawsze musi mieć słuszną i rozumną przyczynę. Dyspensa nie znosi obowiązku lecz tylko czasowo (na czas istnienia przyczyny) zwalnia z jego wykonania, aby korzystający z niej mógł osiągnąć większe dobro duchowe (w tym przypadku bezpieczeństwo, zdrowie swoje i innych osób). Gdy ta słuszna i rozumna przyczyna ustaje, wygasa również sama dyspensa. Dlatego każdy musi w obecnej sytuacji głęboko i odpowiedzialnie rozważyć swoje indywidualne okoliczności. Odnosi się to zwłaszcza do osób, które korzystając z dyspensy nie uczestniczą we Mszy św. niedzielnej, a jednocześnie prowadzą ożywione życie towarzyskie lub rekreacyjne, często bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, oraz w obecności przypadkowych osób, które nie należą do ich najbliższego otoczenia. Wygląda na to, że zdaniem tych osób koronawirus aktywuje się tylko w kościele lub podczas Eucharystii. Ponadto w teologii moralnej funkcjonuje zasada, zgodnie z którą pomiędzy tym co mi wolno i nie wolno, jest jeszcze to co wypada i nie wypada. Z pewnością osobie wierzącej nie wypada udzielać się w różnych wymiarach aktywności społecznej, podczas gdy korzysta ona z dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej. Taka postawa może być bowiem powodem zgorszenia dla innych.
3. Od 17 maja 2020 r. zgodnie z najnowszymi rządowymi zasadami bezpieczeństwa liczba osób, które mogą uczestniczyć w Mszy św. lub innym obrzędzie religijnym, jest uzależniona od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę musi przypadać co najmniej 10 m2 powierzchni. Zgodnie z tym przelicznikiem w naszym kościele może jednorazowo przebywać maksymalnie 50 osób. Nie muszą to być już tylko osoby z rodzin, które zamówiły intencje mszalne. Prosimy równomiernie zajmować miejsca, aby zachować zasady bezpieczeństwa i wymaganą odległość 2 metrów od innych uczestników obrzędów. W przypadku, gdy wszystkie miejsca będą zajęte, kościół zostanie zamknięty. Wiernych, którzy nie „zmieścili się” w świątyni prosimy o wyrozumiałość i uczestniczenie we Mszy św. na zewnątrz (umożliwia to nowe nagłośnienie świątyni), oczywiście z zachowaniem bezpiecznej odległości. Prosimy osoby, które mogą dłużej stać, o pozostanie poza kościołem, aby umożliwić siedzenie starszym. Do Komunii św. podchodzimy grupami, także osoby uczestniczące w nabożeństwie na zewnątrz (nie wszyscy jednocześnie) i klękamy na stopniu komunijnym również z zachowaniem bezpiecznej odległości – tj. 2 metry od innych wiernych.
4. Według III przykazania kościelnego wierni są zobowiązani pod grzechem ciężkim Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą. Przypominając o obowiązku wynikającym z przykazań kościelnych, zachęcamy wszystkich do przystąpienia w najbliższym czasie do sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii świętej. Zgodnie z wykładnią Konferencji Episkopatu Polski w tym roku okres, w którym istnieje obowiązek przyjęcia Komunii św. obejmuje czas od Środy Popielcowej (26.02.2020) do Niedzieli Trójcy Świętej (7.06.2020). Zachęcamy jednocześnie do regularnej spowiedzi świętej, która jest źródłem łaski uświęcającej i daje nam możliwość przyjmowania Ciała Pańskiego.
5. Przypominamy również o obowiązkowym zakładaniu maseczek ochronnych w miejscach publicznych, a także w świątyni. Kapłani muszą pamiętać o szczególnym zachowaniu zasad higieny oraz o odpowiedzialności za świeckich współpracowników (m.in. ministrantów, organistów, kościelnych itd.). Stąd wydaje się słuszne, by w dniach ściślejszej izolacji w miarę możliwości zrezygnować z ich posługi. Z tego względu Ks. Jerzy również odprawia Msze św. w Przemyślu (prosimy o wyrozumiałość).
5. Ks. Abp Adam Szal m.in. zachęca: „Księża niech pamiętają, że tam, gdzie jest to możliwe, można zwiększyć ilość Mszy świętych, oczywiście z zachowaniem przepisów liturgicznych i dotyczących intencji mszalnych.” Zaś Synod Archidiecezji Przemyskiej w Statucie 342 §1 postanawia: „Ze względu na uzasadnioną konieczność duszpasterską w Archidiecezji Przemyskiej wszyscy kapłani w parafiach mają prawo binacji i trynacji Mszy świętej w niedziele i święta nakazane (także cywilnie zniesione)”. Dlatego w każdą niedzielę i święta do odwołania w naszej parafii będzie trzecia Msza św. – w maju po nabożeństwie ok. 16.30 . Dodatkowo również do odwołania w każdą sobotę o 18.00 będzie niedzielna Msza św. wigilijna (będzie to już Msza św. z niedzieli, dlatego nie trzeba drugi raz przychodzić w niedzielę na Mszę św., aby niepotrzebnie nie zajmować w kościele miejsc innym osobom).
6. Posługa sakramentalna wobec osób chorych i w podeszłym wieku ograniczona pozostaje do wypadków niebezpieczeństwa śmierci (w formie wiatyku). Jednak na wyraźną prośbę chorego, można udzielić Komunii świętej w domu chorego, z zachowaniem zasad sanitarnych. Najprawdopodobniej od czerwca wrócimy do praktyki odwiedzania chorych z racji I piątku miesiąca.
7. Wracamy do spowiedzi w konfesjonale. Kapłan będzie oczekiwał na penitentów w dni powszednie codziennie pół godziny przed nabożeństwem. Prosimy jednak o zachowanie przy konfesjonale szczególnej ostrożności oraz zaleceń sanitarnych (folia ochronna, dezynfekcja konfesjonału, maseczka ochronna u penitenta, odległość 2 m pomiędzy penitentami oczekującymi na spowiedź św.).
Osoby, które mają obawy przed spowiedzią w konfesjonale mogą umówić się na nią telefonicznie bezpośrednio z kapłanem (tel. 16 30 70 217 – czynny od 8.00 do 21.00) albo poprosić osobiście o nią w zakrystii po Mszy św. lub nabożeństwie.
8. Wracamy do wspólnotowego odmawiania modlitw Bractwa Ratowania Dusz od Potępienia Wiecznego (modlitwę będzie prowadzić tylko jedna osoba, pozostali uczestnicy jedynie włączają się w modlitwę). Wracamy również do cotygodniowych nabożeństw (w środy i piątki). Zachęcamy do prywatnego lub wspólnotowego w rodzinach odmawiania modlitw czy nabożeństw albo też uczestniczenia w różnych nabożeństwach za pośrednictwem mediów. Piękną praktyką jest odprawianie majówek przy kapliczkach przydrożnych. Jest to wspaniała okazja, by odrodzić tę formę pobożności.
9. W porozumieniu z zainteresowanymi rodzicami zmieniony został termin I Komunii św. Na tyle na ile sytuacja zewnętrzna pozwoli z nieco skromniejszą oprawą będziemy przeżywać tę Uroczystość 14 czerwca br. na sumie o 10.30. Pamiętajmy, że istotą tej uroczystości nie jest przyjęcie w lokalu. Co więcej I Komunia św. może odbyć się bez okolicznościowego przyjęcia, jak przed laty bywało. Dlatego w tym wyjątkowym czasie prosimy rodziców, aby odpowiedzialnie podeszli do kwestii rezerwacji lokali na tę uroczystość i nikogo nie narazili na niepotrzebne, dodatkowe koszty. Rodziców prosimy, aby wykorzystali ten czas na lepsze przygotowanie religijne dzieci do czekających je uroczystości.
10. W najbliższym czasie zostaną również dopracowane szczegóły dotyczące organizacji bierzmowania dla klasy VIII i VII (uroczystość będzie dopiero po wakacjach; planowany termin to sobota – 19 września 2020 r. o godz. 15.00 w naszym kościele).
11. W związku z obowiązkiem realizacji podstawy programowej z katechezy oraz zaleceniami Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu zachęcamy uczniów i ich rodziców do systematycznej realizacji materiału z katechizmów (2 tematy w tygodniu – szczegóły na stronie szkoły w Skołoszowie) oraz korzystania ze zdalnych katechez w okresie zamknięcia szkół przez wykorzystanie np. mediów społecznościowych, wartościowych stron internetowych, kanałów video, blogów, itp. Jest to również czas, żeby przemodlić i przemyśleć swoje sprawy osobiste i rodzinne. Zachęcamy uczniów do duchowych ćwiczeń, przede wszystkim do lektury Pisma Świętego. Postarajmy się też nadrobić zaległe lektury religijne i zachęcić do tego innych.
12. Wszystkich Parafian prosimy o przeżywanie tych trudnych dni z wiarą i nadzieją, bo wszystko jest w rękach Bożych, a w związku z tym także o modlitewną łączność (szczególnie tych, którzy korzystają z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w kościele we Mszy Świętej św.) z całym Kościołem poprzez odmawianie w rodzinach różańca i Koronki do Miłosierdzia Bożego zwłaszcza codziennie o 20.30.