Informujemy o możliwości przyjęcia Komunii św. w Święto Miłosierdzia Bożego – 19 kwietnia 2020 r. w kościele parafialnym w Skołoszowie z racji święta tytularnego. Celem tej praktyki jest umożliwienie wiernym w dobie epidemii zyskania odpustu zupełnego. Dlatego prosimy o zdyscyplinowanie i uważną lekturę poniższego Regulaminu.
W dniu święta tytularnego odpust zupełny mogą uzyskać wierni, którzy po wzbudzeniu sobie intencji jego otrzymania, wypełnią następujące warunki:
1. Nawiedzenie kościoła w dniu święta tytularnego (nawiedzenie uważa się za dokonane, gdy fizycznie obecni w świątyni odmówimy jednocześnie modlitwy: Ojcze nasz… i Wierzę w Boga…).
2. Spowiedź święta (chodzi o stan łaski uświęcającej, dlatego jedna spowiedź wystarcza do wielokrotnego zyskiwania odpustu, nie trzeba się za każdym razem spowiadać).
3. Przyjęcie Komunii św. w dniu zyskiwania odpustu.
4. Wyzbycie się wszelkiego przywiązania do zła i grzechu, nawet lekkiego (chodzi o świadome postanowienie zerwania z wszelkimi grzechami, nawet tymi lekkimi, aby mieć serce wolne od wspomnień, pragnień, emocji i myśli nawiązujących do grzechów nie tylko śmiertelnych, ale i powszednich; w konsekwencji to także unikanie wszelkich okazji czy bodźców – np. rzeczy, miejsc, osób, które mogłyby ożywić te wspomnienia lub pragnienia).
5. Modlitwa w intencjach papieskich (intencje te Ojciec św. wyznacza na każdy miesiąc, nie trzeba znać nawet ich szczegółowej treści).
Pamiętając o Zarządzeniu Metropolity Przemyskiego Ks. Abp. Adama Szala z dnia 25 marca 2020 r. oraz uwzględniając państwowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem (do 19 kwietnia br. obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się i zawężenie uczestników obrzędów liturgicznych do 5 osób), podajemy Regulamin adoracji z możliwością przyjęcia Komunii św.
Regulamin adoracji z okazji Odpustu Parafialnego
Adoracja i szafowanie Komunii św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego muszą przebiegać bezpiecznie i sprawnie, dlatego należy zachować następujące zasady:
1. Do odwołania przedłużona została przez Ks. Abp. Adama Szala dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej (w praktyce oznacza to, że jeśli ktoś nie jest na Mszy św. w niedzielę lub święto nakazane nie ma grzechu). Dlatego adoracja z możliwością przyjęcia Komunii św. z okazji Odpustu Parafialnego jest zupełnie dobrowolna, a każdy przychodzi na swoją odpowiedzialność, roztropnie rozpoznając własne potrzeby duchowe. Prosimy, aby osoby z grupy podwyższonego ryzyka (szczególnie osoby starsze, schorowane, dzieci) pozostały w domach.
2. Ci, którzy bardzo pragną przyjąć Komunię św. w tym roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego powinni przyjść na godzinę zarezerwowaną przed tygodniem z okazji Świąt Wielkanocnych (chodzi o nasze bezpieczeństwo oraz abyśmy nie musieli pod kościołem czekać w kolejce, co zwiększa ryzyko przenoszenia wirusów). Komunia św. będzie rozdawana (co 20 minut począwszy od godz. 12.10) podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele w Niedzielę – 19 kwietnia br.
3. Poszczególne rodziny podczas swojej adoracji będą przyjmować Komunię św. na przemian (jedne na zakończenie, a następne na rozpoczęcie adoracji). Dlatego prosimy o punktualność, sprawne podchodzenie do ołtarza, cierpliwe oczekiwanie na udzielenie Komunii św. przez kapłana oraz na opuszczenie kościoła przez poprzednią rodzinę. Rodziny, które kończą adorację, po przyjęciu Komunii św. niezwłocznie odchodzą od stopnia komunijnego i powoli wychodzą z kościoła. Wówczas (przed swoją adoracją) podchodzą do Komunii św. rodziny rozpoczynające adorację i zostają na kilka minut modlitwy w kościele (a po upewnieniu się, że w przedsionku kościoła czeka już kolejna rodzina, opuszczają kościół). Czas przewidziany dla jednej rodziny na adorację to tylko 10 minut.
4. Adoracja w pierwszej kolejności jest dla osób, które pragną zyskać odpust zupełny w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, a będąc w stanie łaski uświęcającej po spowiedzi św. mogą przyjąć Komunię św. Przychodzimy całymi rodzinami (może być nawet więcej niż 5 osób), bo nie obowiązuje je limit 2 osób w przemieszczaniu się w miejscach publicznych i minimalizuje się możliwość zarażenia. Przy zachowaniu wszelkich zasad ostrożności można połączyć również mniejsze rodziny (mniej niż 5 osób) na jeden termin. Większe rodziny będą wchodzić w kilku grupach (aby była zachowana zasada 5 osób przebywających jednocześnie w świątyni). Chodzi o to, aby w miarę możliwości skumulować ilość wiernych i bez potrzeby nie przedłużać obrzędu.
5. Adoracja z możliwością przyjęcia Komunii św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego będzie odbywać się według listy sporządzonej przed Świętami Wielkanocnymi (abyśmy nie musieli czekać w kolejkach przed kościołem i nie zwiększali ryzyka zarażenia), a porządkowi będą pilnować przestrzegania ustalonej kolejności oraz ilości osób obecnych w kościele (maksymalnie 5 osób jednocześnie).
6. Należy zachować wszelkie zasady higieny obowiązujące podczas pandemii. Dlatego wejście do kościoła będzie prawą stroną i bocznym przejściem, a wyjście nawą główną i lewą stroną (drzwi od Kalwarii). Przy drzwiach wejściowych będzie pojemnik z płynem do obowiązkowej dezynfekcji klamek i rąk dla osób wchodzących do kościoła.
7. Przychodzimy od razu przed ołtarz do stopnia komunijnego i modlimy się na klęcząco (lub kto nie może uklęknąć – na stojąco). Będzie można również usiąść, jednak tylko na dostawionych obok ławkach (ministranckich). Proszę podchodzić tylko w przewidziane miejsca, aby nie przedłużać obrzędu i niepotrzebnie nie dotykać rękami ławek.